TÜRKİYE'DE OLDUĞU GİBİ ŞANLIURFA'DA DA KİRA SİTEMİNDE DÖVİZ KURU AYARI VE YILLIK ARTIŞ ORANLARI TÜFE (TÜKETİCİ FİYAT ENDEKSİ)

Ülkemizdeki Ekonomik çalışmalar yeni yasal düzenlemeler ve yeni uygulamaları gündeme getiriyor.Hükümet tarafından ilan edilen ve Resmi gazetede yayınlanan yasaya göre Yeni belirlenecek kira artış bedelleri, Bundan böyle,her yıl Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) artışa göre güncellenecek.Yani Bir önceki dönemde uygulamaya konulan TEFE (Kısaca Üretici fiyat endeksi)  ile TÜFE Birlikte artış oranını belirleme anlayışı yerine Sadece Tüketici fiyat endeksi esas kabul edilldi.Bu yasa ile Kiralardaki oransız artışların,yüksek düzeydeki artış oranlarının önüne geçilmiş olacak.

Diğre yandan Türkiye sınırları içinde Kiralaması yapılan işyeri,bina,konut,daire,arsa,depo vs. yerlerin para birimi olarak Türk Lirası dışında sözleşmelere yansımayacak,sözleşmeler TL birimi esas alınarak düzenlenecektir.Yasa bu yolla döviz kuru oynama oaranlarının yurt içine olumsuz etkilemesi özellikle kira oranlarının aşırı boyutlara sıçraması önlenmiş olacak.Bu konuda daha çok Toplu alışveriş merkezleri AVM'ler mercek altındaydı.Böylelikler AVM kiraları da TL bazında sözleşmelere ve TÜFE oranında konu olacaktır.

Tabi bazı istisnalar olmayacak değil.Örneğin:

Türkiyede konaklayan,yaşayan,ticaret yapan ama,Türk vatandaşı olmayan kişilerin taraf olduğu sözleşmeler ile ihracat, transit ticaret, ihracat sayılan satış ve teslimlerle ödemeler döviz kazandırıcı faaliyetler kapsam dışında olacak.

Ya da Futbol sahalarında alışık olduğumuz simalarda,yani Türkiye'de forma giyen yabancı futbolcu sözleşmeleri de istisna kapsamına girecek.

Yeni yasanın mali,sosyal ve ekonomik önleyizci yapısı gayrimenkul,konut,işyeri,ofis,AVM,otel,depo,ardiye vs.yerlerin kira oranı ve Para birimini yenilemelere yol açacak,yaşamımıza yeni tutumlar ve uygulamalar katacaktır.

Aradığınız Gayrimenkulü Bulamadınız mı ?

Emlak talep formu ile başvuruda bulunun size en uygun gayrimenkulü bulmanıza yardımcı olalım.

URFA BAZAR GAYRİMENKUL