ŞANLIURFA MAŞUK BÖLGESİNDEKİ İNŞAATLAR,SATILIK-KİRALIK DAİRE VE DÜKKANLAR FİYATLARIN KADERİ

Şanlıurfa Kentleşme bakımından ciddi gecikmeler ve sıkıntılar yaşıyor.Yıllıar önce yapılması gerekn alt yapı ve projelendirme çalışmaları yapılmadığından bügün gelindiğinde el yordmı bir büyüme ile sonuçlanmış gibi.Alternatif kentleşme olarak adlandırlabilecek olan toplumun kendisinin öncelik veridği alanlar daha belde  iken Karaköprü ve Eyyubiye merkezleri inşaat ve gelişim alanı olarak şekillendi.Bir anda Karaköprü Betonarme ve şehir moderliğini hissettiren gelişmeyi yaşarken Eyyubiye ise daha çok gecekondulaşma ile genişlme sağladı.Bu kendiliğinden gelişmeyi belediye neredeyse arkadan takip ederek uyum sağlamaya çalışmıştır.Bun a bağlı olarak fiyatlarda bölgesel yapılaşma ile ilintili olarak farklılık göstermiştir.

Daha sonar Belediye ,Büyükşehir olma yolunda iken Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yayınladığı yüzbinlik planlama çerçevesindende etkilenerek projelendirmede atak yapmaya çalışmış ama geçmişin karmaşık yapılanma dar adalar için ince yollarla yetinme hastalığından kurtulalmamıştır.Bunu ekileyen,koşullayan veya zorlyan bir takım yerel veya genel menfaat akımların etkisinden sıyrılamamıştır.Ancak yine de ortaya bir maşuk  şehir projenlendirmesinin birinci etabı  ve dağeteğinde bazı etaplar yapılmış şehir gelişmesinin ana eğilimini göstermiştir.

Ardından açılan ilk büyuk ve ihtiyaç olan yolar maşuk bölgesinde olunca bir anda Maşuk bölgesi inşaat şantiyesi alanına dönmüş oldu.

Ancak maşuk bölgesi yapılaşmasnı etkileyen farklı unsurlar vardır;Bunların başında TOKİ gelmektedir.TOKİ idaresi Şanlıurfa Maşuk bölgesinde o kadar hızlı konutlaşmayı yaptı ki bir anda şehir dar ve orta gelirli kitlesi için dayanak merkez oluverdi.Birdaki fiyatların da dar ve orta gelire göre şekillenmesi Maşuk inşaat bölgesi için ucuz konut için ilk veriyi oluşturur.

İkinci sırada Belediye konutlaşması gelir ki,bu da TOKİ planlaması emsalinde bir yapılaşma oluşturmuş ve fiyat politikası aynı şekilde ucuz konut stratejisine dayanmaktadır.Ancak Belediyenin bu girişim 1 ve 2. etaptan sonra durdu. zira Toki kadar dayınıklı ve yerel inşaat çevrelerin lobi veya mahalle baskısına dayanamadı.

Bir başkası ise taksitli ev stratejisiyle pahalı site yaşamı sunan konut imkanını sunan özel girişimler oldu.Taksitli olması toki ve belediye konutlaşmasıyla ve de fiyatlarıyla rekabet etme eilimini yansıtırken.site yaşamı ve özel konut imkanı da ayrıcalıklı gösterilerek pahalı yapılaşma,lüks yaşam eğilimini maşuk mevkisine getirme arzusudur.Özel girişimci müteahitlerin anlaşmış gibi birbirini takip ederek yüksek fiyatlı lüks yapılaşmayı buraya getirme isteği Maşukta tutunmayı istemektedir.Öyleki karaköprünün lüks semtlerine nazaran daha yüksek fiyatların oluştuğu da gariplikle gözlenmektedir.

Son olarak  Ucuz konutlaşmayı Maşukta sürdürmeye çalışan Süleymaniye ve devteşti yap-satçı müteahitlerinin 2-3 katlı yapılarla kazandıkları deneyimlerii bu bölgede de devam ettirme isteğidir.Yap-satçılığın biraz daha gelişmiş halini yansıtan konutlaşma kendi ucuz pazarını burada da yaşatmak istemektedir.

Bu denklemden çıkan sonuç şudur;Maşuk bölgesindeki konutlaşma ister satılık daire ister kiralık daire için süleymaniye-devteşti ve Karaköprü karmasıdır.Bu karma kentleşme için verimli bir yapılşmayı sunmamakta sadece konutlaşma problemini çözmektedir.

Fiyat konusuna gelince...oldkça çetin bir mücadele yaşanmakta ve gerçekler ile istekler iç içe karmaşık anlaşılmaz bir fiyat gerçeğini ortaya çıkarmaktadır.

Önümüzdeki on yıl bu karmaşayı maliyet artışlarıyla birlikte hakeden fiyatlar ile fırsatçı fiyatları bir potada eridiğini göreceğiz.

Aradığınız Gayrimenkulü Bulamadınız mı ?

Emlak talep formu ile başvuruda bulunun size en uygun gayrimenkulü bulmanıza yardımcı olalım.

URFA BAZAR GAYRİMENKUL