ŞANLIURFA İÇİN DAĞETEĞİ BÖLGESİ (KADASTRO OLARAK DAĞETEĞİ)

       Bu kavram için Urfa'ya özgüdür diyebiliriz.Zira Dağ eteği denildiğinde anlaşılan şey gerçekte yüksek bir dağın yamacı veya o dağın yeni yükselmeye başlayan yerleri alarak anlaşılır.Daha çok da dağlık bir bölgede işaret edilebilir bir bölgeyi anlatır.

       Urfa'da ise Dağeteği kelimesi birleşik yazılmasındanda anlaşılır ki,coğrafik bir işaretten daha çok kadastrosal bir terim mekansal bir anlatımı ifade eder.Urfa için türküde söylendiği gibi "etrafı dumanlı dağlar" değildir.Dağ ifadesiyle anlatılan coğrafik yüksekliklerdir.Etek ile ifade edilen ise bu coğrafik yüksek tepelerin kıyıları veya tırmanılabilir yamaçlarıdır.

       Öte yandan konumuzu çok dağıtmadan özüyle ifade edersek Hem Tapu ve Kadastronun benimsediği hem de Şanlıurfa belediyesinin kendi coğrafik ve mekansal parsel, pasfta aramalarına yerleştirdiği bir ifade olarak yerini bulmuştur.Ancak Bu ifade son yıllarda var olan bölgeyi yeterince anlatamamakta dar anlamda  mekanı temsil etmemektedir.

Bu yüzden Dağeteğini bölge insanımızın anlayacağı şekilde izah etmeye çalışacağız.

       Herşeyden Önce DAĞETEĞİ Bölgesi İlk ortaya çıkş ve şekillenişi anlamında özellik Güzelyurt köyü,Ormanın Kıyıları,Beyaz Kuyu Köyü,Germüş Köyü,Nokta köyü ve bugün bildiğimiz otabanla çevrelenen bölgeyi ifade etmektedir.Hem belediye hemde tapu kadastroda parsel veye bağ,bahçe ve tarla sorgulandığında dağeteği ibaresi konumlardan sorgulanma yapılmaktadır.

       Ancak Son Yıllarda ortaya çoktığı gibi gerek emlak ve gayrimenkul ile uğraşan iş çevreleri,gerek harita ve kadastro parselasyonuyla uğraşan proje adamları ve gerekse yerel halktan insanlar ve hatta özgün konutlaşmadan dolayı farklı adlar türemiş ve şekillenmiştir.Mesela Doktorlar birlikte yaptıkları küme halinde dublex-triplex konutlaşmadan dolayı germüş ve beyazkuyu köylerinin arası bölgeye Doktorlar Sitesi' adı verilmektedir.Bu ad sadece o yapılmış sitelere deği,orada bulunana parselasyon halindei yerlere ve adeta imar durumuna atıfen kulllanılmaktdır.Bu haliyle Şanlıurfa belediyesi ve Tapu kadastroda Doktorlar sitesi diye değil Dağeteği diye sorgulama yapılmatadır.

      Buna benzer bir diğer yer:Eski belediye başkanlarından Ahmet Bahçıvan'ın yapılaşmaya özendirdiği küme evleri olarak 'YEŞİLURFA EVLERİ' vardır.Bu da Tıpkı doktorlar sitesi gibi bir bölge ve parselason alaınının imarını ifadede kullanılmakta ancak Belediye ve Tapu ve kadastroda dağeteği diye sorgulanmaktadır.

      Benzer Durum 'ESENKENT' için de söylenebir.Esenkent  ii özel idarse zamanında özel mevzi imar planıya imarlanmış bir dağlık bölge ve yamaçlarıdır.Buraya o özel imarı gerçekleştirenler:Esenkent demişlerdir.Oysa sitemde dağeteğdir.

      Bahçeşehir diye anılan bölge Güzelyurt köyünün Karşı taraflarıdır.Burasır dağeteği başlığıla sistemde sorgulanır.

      Bir de Güzelyurt Köyü özel olarak dağeteği diye adlandırılırken sadece ona özgü gibi görülen  dağ eteği terimi, tüm bu yerlerin Tapu ve kadastroda,Şanlıurfa imar ve parselesyonundaki genel bölge adı olmuştur.

      Yatırmcı,imar ve arsa işiyle meşgul kimselelrin herhngi bir bilgi karmaşasına girmemesi için hazırladığımız bu anlatım umarız aydınlatıcı olur ve ifadelendirmede kısmende olası sıkıntıların çözümüne yardımcı olur.

Aradığınız Gayrimenkulü Bulamadınız mı ?

Emlak talep formu ile başvuruda bulunun size en uygun gayrimenkulü bulmanıza yardımcı olalım.

URFA BAZAR GAYRİMENKUL